חיים אטקין-שמאות מקרקעין רכוש וחקלאות-בית שמאי - הממשלה אישרה ותכנית מחיר מטרה יוצרת לדרך | 21.12.2014


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
תאריך ושעה
 

ייעוץ בווטס אפ

052-3728828

 

 

       
      דף הבית >> הממשלה אישרה ותכנית מחיר מטרה יוצרת לדרך | 21.12.2014
 

 
 
הממשלה אישרה ותכנית מחיר מטרה יוצרת לדרך


שיווק מכרזי מחיר מטרה יתחיל בימים הקרובים. בוטלו המכסות למשפרי דיור והתקבלה הצעה משופרת תוך מתן עדיפות לחסרי דירה. הממשלה קבעה יעד מוגדל של 20,500 יחידות דיור במכרזי מחיר מטרה עד סוף 2015
 
 
המהלך המרכזי של הממשלה להוזלת מחירי הדירות ולהגדלת היצע הדירות החדשות במחיר נגיש יוצא לדרך, כאשר החלטת הממשלה המקבלת את תכניתו של שר הבינוי אורי אריאל - ואשר זכתה להסכמה רחבה מקיר לקיר של המועצה הלאומית לכלכלה, בנק ישראל וכלכלנים בכירים – סוללת את הדרך לשיווק מכרזים לאלפי יחידות דיור מוזלות כבר בימים הקרובים. הממשלה הנחתה את משרד הבינוי ואת רשות מקרקעי ישראל לשווק עד לסוף שנת 2015 מכרזי מחיר מטרה בהיקף מוגדל של 20,500 יחידות דיור.
 
תכנית מחיר מטרה המשודרגת והמעודכנת אושרה היום בישיבת הממשלה וצפויה לצאת לדרך בימים הקרובים עם שיווק של אלפי יחידות דיור בהנחה של 20% ומעלה ממחיר השוק הנוכחי.
 
הממשלה אישרה את התכנית שיזם שר הבינוי ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל אורי אריאל לאחר שניתקה באופן רשמי תכנית זו מתכנית מע"מ בשיעור אפס.
 
בהתאם לדרישת שר הבינוי אריאל וראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל נקבע כי מכירת הדירות במחיר מטרה תעשה בהגרלה בין הזכאים, כאשר תינתן עדיפות לחסרי דירה אך משפרי דיור יוכלו להתמודד על כלל הדירות, בניגוד להצעת האוצר לפיה יקבעו מכסות מראש לכל אחת משתי הקבוצות. לפי ההסכמות בין משרד הבינוי, משרד האוצר, ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנכ"ל משרדו הראל לוקר, רשות מקרקעי ישראל והמועצה הלאומית לכלכלה, התקבלה עמדת אריאל וקנדל כי בהגרלה יקבלו חסרי הדירה עדיפות ביחס של 3 ל-1 לעומת משפרי הדיור (שלושה קולות בהגרלה לחסרי דירה לעומת קול אחד למשפר דיור זכאי) מה שיאפשר גמישות ואת שיווקן המוצלח של כלל הדירות המוזלות, גם במקומות בהן הדירות מתאימות יותר לאחד מפלחי הזכאים.
 
שר הבינוי אורי אריאל אמר בעקבות אישור התכנית: "אני מודה לראש הממשלה שנרתם לדיונים על מנת להגיע לסיכום שאפשר לסגור את הפינות האחרונות של תכנית מחיר מטרה. מדובר בתכנית מצוינת שהשקענו בה מחשבה רבה, דיונים והתייעצויות רבות מספור ושטרחנו עליה בשנה האחרונה. מדובר ביום מרגש ביותר עבור כל המעורבים בה וכעת אנחנו רוצים לצאת לדרך ולהשפיע על שוק הדיור באמצעות שיווק מוגבר של אלפים רבים של יחידות דיור בהוזלה משמעותית בשנים הקרובות. אנחנו יוצאים לדרך ובשנה הקרובה מחירי הדירות משנים כיוון".
 
הממשלה קבעה כי במכרז בשיטת מחיר מטרה המציעים יתחייבו למכור כ-80% מהדירות במחיר מקסימלי של כ-20% הנחה מהמחיר הממוצע במתחם, לפי קביעת השמאי הממשלתי, בהתאם למחיר ב-1 באוקטובר 2014. במידה ולפי בדיקה כלכלית ערכי הקרקע הצפויים במכרז זה יהיו שליליים, רשאים רשות מקרקעי ישראל או משרד הבינוי לקבוע שיעור מופחת במכרז זה של דירות מוזלות, אשר לא יפחת מ-60% מהדירות.
 
המציעים במכרז מחיר מטרה יתחרו על מחיר הגבוה ביותר על הקרקע המוצעת, כאשר הם מחויבים למחיר המוזל ולמפרט שקבע משרד הבינוי המשקף את הסטנדרט האיכותי המקובל כיום בשוק.
 
במקרה בו מציע אחד לפחות הציע מחיר קרקע חיובי, תזכה ההצעה עם מחיר הקרקע הגבוה ביותר, והזוכה ימכור את הדירות במחיר הנמוך לפחות ב-20% ממחיר השוק, כפי שנקבע מראש.
לפי הצעתו של פרופ' קנדל מציע אשר יציע מחיר קרקע אפס במכרז מחיר מטרה, יצרף להצעתו גם הצעה לשיעור הדירות שימכור במחיר מוזל, אשר לא יעלה על שיעור דירות מחיר מטרה שנקבעו במכרז ואשר לא יפחת מ-50% מהדירות. במקרה בו לא התקבלה במכרז הצעה עם מחיר קרקע חיובי (הגבוה מאפס), תזכה ההצעה עם קרקע במחיר אפס ושיעור הדירות המוזלות הגבוה ביותר.
 
כדי להגדיל ולהרחיב את פריסת שיווק דירות במכרזי מחיר מטרה, קבעה הממשלה כי המכרזים יתבצעו במקומות בהם ערך הקרקע ליחידת עולה על כ-60 אלף שקל ליחידת דיור, במקום 80 אלף שקל ליחידת דיור, לפי ההצעה המקורית, מה שיכניס ערים נוספות מהפריפריה למסגרת התכנית.
 
בנוסף, נקבע בהחלטת הממשלה כי במכרז מחיר מטרה ייכללו יחידות דיור שמחירן עומד על עד 19,000 שקל למ"ר.

כתוב לנו:Weekly Review

סקירה שבועית

הצטרף לרשימת התפוצה שלנו והיה מנוי על "סקירה שבועית"

קבל חינם את כל המידע והעדכונים ישירות ותהנה מגישה לארכיון הסקירות שלנו - מאגר המידע האולטימטיבי לשמאים,עורכי דין, מהנדסים,חקלאים, קבלנים, משקיעי נדל"ן, חברות ביטוח, פיננסים ועוד...

 


אימייל
שם פרטי
  
 
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים