מבנים רטובים הם מבנים נחותים הסובלים מירידת ערך


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
תאריך ושעה
 

ייעוץ בווטס אפ

052-3728828

 

 

       
      דף הבית >> מבנים רטובים
 

                                                                     
בתים רטובים - עושים סדר פסח
 
רטיבות במבנים ומחלת הלגיונרים העלו לסדר היום ולתודעה בעיה קשה של מבנים רטובים, אלו הסובלים מבעיות איטום ואלו הנרטבים מהצפה, התבקעות צנרת, או מפעולות כיבוי של מערכות כיבוי אוטומטיות או של מכבי האש
 
מה ניתן וצריך לעשות ובכמה נפגע שווי הנכס?
 
 
רק לאחרונה מלאו כותרות העיתונים כי רבים מהמבנים החדשים הנבנים סובלים מבעיות איטום הגורמים לרטיבות קבועה במבנה.
 
בעיות איטום פוגעות באיכות החיים של דיירי הנכס ויש להם השפעה על החי והדומם. יושבי הבית הרטוב חשופים לסכנות בריאותיות,  ותכולת המבנה סובלת מבלאי מואץ בשל לחות מוגברת הבאה לידי ביטוי בריחות החודרים אפילו לארונות הבגדים.
 
מחלת הלגיונרים1 הנגרמת מחיידק הלגיונלה שזכה לכיסוי תקשורתי בשל מותו הטראגי של התינוק מחייב תזכורת לסכנה של מגורים במבנים רטובים כאלו הגוררים הגדרה של "מבנה חולה" בשל העובדה כי יושביו חשופים לסכנות בריאותיות.
 
חקירת מותם של בריטני מרפי ובעלה העלתה כי אלו נפטרו מעובש. עובשים מתפתחים במבנים רטובים.
 
מבנים הסובלים מבעיות איטום:
 
מבעיות איטום של מבנים ובמיוחד של מרתפים קשה להיפטר. זו מלאכה מיגעת הדורשת מיומנות ושימוש בחומרים מיוחדים וניסיון העבר שלי מלמד כי מבנה שנבנה עם בעיית איטום כנראה יישא את המום כל חייו.
בעיית איטום במבנה, גם אם טופלה, גוררת פגיעה ברורה בשווי הנכס וירידת הערך יכולה להגיע גם לכדי 50% מהשווי והכל בהתאם לעניין וסוג הנכס.
 
 
מבנים בהם אירעה הצפה או התבקעות צנרת מים ביתית:
 
בפתח הדברים יש לשאול האם מדובר בצנרת מים או צנרת ביוב?
 
התבקעות של צנרת מים ( שתייה או רחצה ) יוצרים בעיות רטיבות "בלבד,. התבקעות של צנרת ביוב מעצימה  את הבעיה שכן בנוסף לרטיבות הם מזהמים את סביבתם ומחלחלים ונספגים במצע הרצוף ובבטון.
 
זהו אירוע שכיח המתרחש במאות בתים מידי יום. מי שביטח את הנכס ימצא כי נזקיו יכוסו על ידי חברת הביטוח שלו, הן הנזק הישיר של איתור ותיקון מקור הדליפה והן העלות היקרה והמסובכת של ייבוש המבנה וטיהורו שעלותה עשרות אלפי ₪ והיא מחייבת איתור ואומדן הנזק לאשורו על ידי בעל מקצוע.
 
בשים לב לסיכונים של מבנה רטוב ועל מנת למנוע חשיפה אליהם ייבוש וטיהור המבנה הם הכרח.
 
הייבוש מתבצע לאחר ביצוע מדידה מתאימה ועל ידי שימוש בציוד ייעודי מיוחד כמו יבשנים ומסחררים – ציוד ייעודי המצוי רק בידי חברות שזו מלאכתם. הציוד מגביר את תנועת האוויר כשלצידו ולידו פועלים סופחי לחות ורטיבות המחלצים לחות ורטיבות מהבית אל החוץ.
 
במקרים חריגים, נדרשת פעולה אגרסיבית של פירוק כל משטחי הרצוף,החלפת מצע החול, ייבוש הבטון, ורק לאחר ייבושו המוחלט של המבנה וטיהורו, ניתן להניח ריצוף חדש כשהתשתית כולה נקייה וחדשה.
 
פעולות כיבוי אש רוויי מים מחייבים גם הם התייחסות מיוחדת ומשנה שימת לב שכן טיהורו של המבנה ממי הכיבוי הספוגים בפיח,והנספגים בחלקי המבנה, כשהם מחלחלים מבעד לבטון נספגים בו ובמצע החול ועלויות טיהורו של מבנה שכזה עשויה להיות גבוהה במיוחד, גם על מנת להיפטר מריחות השריפה ותוצרי הבעירה הרעילים שנספגו בכל חלקי מבנה.
 
השפעה על שווי הנכס:
 
שווי נכס מגלם את סך כל התועלות וההנאות ממנו2
 
השפעה על שווי הנכס תתקיים בכל אותם מצבים בהם סבל הנכס אירוע דרמטי ו"טראומה" כזו אשר הותירה בו מום או סימן, או כזה שקונה פוטנציאלי יחשוש מפניו מה שמכונה "ירידת ערך פסיכולוגית" גם אם הנזקים תוקנו במלואם.
 
אירועי העבר של הנכס משפיעים על השווי ועל שיעור הפגיעה - ירידת הערך שכן המוכר חייב בגילו נאות על עברו של הנכס.
 
בעיות איטום גם אם תוקנו, חייבות בדיווח לקונה ואלו גוררות ירידת ערך כמו גם אירוע הצפה חריג, אפילו תוקן.
 
האירועים המנויים יכולים להשפיע על השווי ולגרור פגיעה בשוויו בשיעורים של 10-50% והם מחייבים התייחסות ובדיקה של שמאי מקרקעין מוסמך הבקיא היטב בהיסטוריית הנכס ובמשמעויות של הנזקים שאירעו בו.
 

 
_____________
1מאתר משרד הבריאות: מחלת הלגיונרים היא דלקת ריאות, הנגרמת ע"י חיידק ממשפחת ה- Legionella, בדרך כלל חיידק ה- Legionella pneumophlia. החיידק מצוי בסביבה, בעיקר במקורות מים, ומתרבה באופן מואץ במערכות מים העומדים בטמפרטורות שבין 25 ל-45 מעלות צלזיוס. תסמיני המחלה:למחלת הליגיונרים תסמינים דומים לאלה של דלקות ריאה מסיבות אחרות, והם כוללים: חום, צמרמורות ושיעול (יבש או מלווה בהפרשת ליחה). בחלק מהחולים מופיעים גם כאבי שרירים, כאבי ראש, בלבול ושלשולים.התסמינים מתחילים בד"כ יומיים עד 10 ימים (בד"כ 5 עד 6 ימים) אחרי ההידבקות.החלמה מלאה עלולה להתמשך מספר שבועות.אנשים הנמצאים בסיכון יותר גבוה לפתח את מחלת הלגיונרים: אנשים בגיל מבוגר, בדרך כלל מעל גיל 65, מעשנים, בעלי מחלת ריאות ולב כרונית, בעלי מערכת חיסון חלשה: חולי סרטן, איידס, מקבלי טיפול מדכא חסינות, חולי סכרת ומטופלים בדיאליזה.הדבקות במחלה: במחלת הליגיונרים נדבקים לאחר שאיפת רסיסי מים הנישאים באוויר ומזוהמים בחיידקי Legionella והטיפות הנישאות באוויר יכולות להגיע ממקורות שונים.
 
 
2 שווי נכס מגלם את סך כל התועלות וההנאות ממנו וככל שרשימת התועלות גדולה יותר, גדל גם ערכו של הנכס.התועלת וההנאה יכולים  להיות פיזיים ממשיים ומוחשיים כאלה שאפשר ממש למדוד ולכמת, כמו שטח,קומה,מעלית, חניה פרטית מקורה,מחסן,מספר חדרים,כיווני אוויר ועוד...התועלת וההנאה יכולה להיות גם תועלת כלכלית- הכנסה של כסף. מקור ליצירת מזומנים, למשל הכנסה משכר דירה או מפעילות עסקית מוצלחת במיוחד והדוגמאות לכך רבות החל בתחנת תדלוק עבור דרך קיוסק במקום מוצלח במיוחד או בית אבות בית מלון, נכס נדלני ששוויו קשור קשר הדוק עם ההכנסה שהוא מיוצר ושוויו של הנכס מושפע מהכנסה זו. התועלות וההנאות יכולות להיות ויזואליים, שירותיים או פסיכולוגים כמו נוף יפה,סגנון בנייה מיוחד, מוסדות חינוך מפותחים ומתקדמים, שירותים מוניציפאליים איכותיים,רווחת התושב, שכנים טובים, איכות האוויר ואיכות סביבה גבוהים, לצד שרותי רפואה ותחבורה טובים זמינים ומתקדמים או מגורים בקרבת קווי מתח או אנטנות סלולאריות או מוקדי קרינה אחרים, או מטרדים ומפגעים אחרים כמו ריחות, רעש וכדומה כשחשוב לזכור ששינוי טעמים משפיעים על השווי שכן מה שנחשב אתמול והיה IN יכול להיות מחר OUT ולהיפך וזו השיבה שאנו מזהים אזורים שנחשבו בעבר כמוקצים הופכים לטרנדיים.ההנאות והתועלות יכולים להיות גם מדומים כמו לגור בשכנות לאישיות רמת דרג או בשכנות לידוען, שחקן או דוגמנית מהממת או כוכבת מה שמעלה את השווי, או חלילה נכס שאירע בו טרגדיה, אסון,  או נזק, אז השווי בעיני הבריות נפגע והנכס הופך לא עלינו ל"נחס" וככזה שקשה להשכיר או למכור והוא נמצא על המדף זמן ארוך וממושך.גורמי איכות הסביבה הרבים, בהם איכות אוויר, רעש, קרינה וזיהום,  קירבה לציר תחבורה ראשי, ואחרים, הפכו בשנים האחרונות לגורמי שווי בעלי משמעות חשובה והבריות מייחסים להם חשיבות רבה והכול בשל המודעות ההולכת וגוברת והחיפוש האין סופי, אחר איכות חיים היוצרת בעיני הבריות תחושה של בריאות ואריכות חיים.הרי בסופו של יום מה כולם מחפשים אם לא איכות חיים.
 
 
הצטרף וקבל את כל המידע והעדכונים ישירות לתיבת המייל שלך
אימייל
שם פרטי
 


  

 

תסמונת הבניין החולה

 
   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים