חיים אטקין-שמאות מקרקעין רכוש וחקלאות-בית שמאי - באופקים מגרשים בכ-225 אלף שקל || 7.5.2012


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
תאריך ושעה
 

ייעוץ בווטס אפ

052-3728828

 

 

       
      דף הבית >> באופקים מגרשים בכ-225 אלף שקל || 7.5.2012
 
באופקים הוגרלו מגרשים בכ-225 אלף שקל בלבד

 
255 מגרשים לצמודי קרקע באופקים עם הטבות של כ-200 אלף שקל למגרש הוגרלו אתמול
 
אתמול, יום ראשון, (י"ד באייר תשע"ב, 6 במאי 2012), נערכה הגרלה לבחירת 255 מגרשים בשכונת קרית מנחם באופקים. ההגרלה התקיימה במתנ"ס אופקים בשכונת בית וגן.
 
הצעדים הנרחבים של שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס להגדלת מלאי הקרקעות למגורים ולהוזלת מחיר הדיור באו אתמול לידי ביטוי באפיק שיווקים נוסף במחיר מוזל – 255 מגרשים לבניית בתים צמודי קרקע באופקים בהרשמה והגרלה.
 
 
שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס ברך את תושבי העיר ואת אלה שהגיעו מחוץ לעיר להשתתף בהגרלה ואמר: "בשנים שקדמו לכניסתי לתפקיד לא היה ניתן לשווק כמות גדולה של יחידות דיור בנגב. אנחנו פעלנו למתן הטבות לבנייה רוויה וצמודי קרקע כאחד, תוך הגדלת קצב השיווקים. היקף ההנחות שאתם מקבלים כאן עומדים על למעלה מ-200 אלף שקל. המדינה מסבסדת את הפיתוח והקרקע כדי שיהיה כדאי יותר להגיע לאופקים ולתמרץ משפחות מהישוב ומחוצה לו. בנוסף, ב-3 השנים האחרונות השקיע משרד הבינוי והשיכון 15 שקל בפרויקטים מיוחדים (מיקוד מאמץ) לשיפור פני העיר. בתחילת השנה הוחלט על 15 מיליון שקל נוספים לשלוש השנים הבאות". השר אטיאס ציין כי "הייתה התנגדות לשיטה של הגרלה והרשמה והייתה דרישה ליציאה במכרזים לכל המרבה במחיר. אני נאבקתי וניצחתי. המטרה של המכרזים היא לא להגדיל רווחים, אלא לאפשר לאזרחים לרכוש דירה או בית במחיר סביר".
 
 
לאחר מאבק של שר הבינוי והשיכון יצאו מספר שיווקים בצורה של הרשמה והגרלה עם הקצאה לבני המקום*, בהתאם להחלטה 1103 של מועצת מקרקעי ישראל. החלטה זו מאפשרת להקצות באזורי עדיפות לאומית קרקע בדרך של הרשמה והגרלה ולא רק במכרזים לפיהם הזוכים הם כל המרבה במחיר. זאת, בהתאם למדיניותו של השר אטיאס שהקרקע נועדה לשרת את האזרחים ולא רק את הרווחים.
 
החלטה זו מעניקה העדפה לבני מקום במכרזים באמצעות הקצאת 50% מהמגרשים בפרויקטים צמודי קרקע לבני מקום. החלטה זו יושמה בין השאר בבית שאן, מיתר ונתיבות והיא הוכיחה כי היא אכן מסייעת בהשארת בני הישוב.
 
יתרונה הגדול של השיטה היא קביעת מחיר מסובסד וקבוע מראש של המגרשים, ולא מכרז בו ניתן המגרש לכל המרבה במחיר, מה שעלול לגרום לתחרות ספקולטיבית ולמחירי הגבוהים משמעותית מהשומה.
 
בשיווק הנוכחי הוצעו מגרשים בשטח ממוצע של כ-500 מ"ר. רוכשי המגרשים ייהנו מסבסוד עמוק של עלויות הפיתוח ושל הקרקע עליה ישלמו רק 31% מערך השומה. כך למשל, מגרש בשטח של 500 מ"ר שיש בו זכויות בנייה של 372 מ"ר – יימכר במחיר כולל של כ-227 אלף שקל בלבד! על עלויות הפיתוח ישלם הרוכש 164 אלף שקל בלבד (לרבות עבודות בתחום הפרטי של המגרש) כאשר עלויות הפיתוח עומדות על 228 אלף שקל - סבסוד של 64 אלף שקל. על הקרקע ישלם 63 אלף שקל בלבד – כאשר מחיר הקרקע עומד על 206 אלף שקל – כלומר הנחה של 143 אלף שקל על הקרקע. בסה"כ מסתכמות ההטבות על 207 אלף שקל למגרש זה.
 
המכרז יצא בשיטה זו, כאמור, בכדי לא לגרום לקביעת מחירים במכרזי צמודי קרקע לכל המרבה במחיר, בהם נקבעים פעמים רבות מחירים גבוהים מהשומה, בעוד כאן מובטח מחיר קבוע של 31% מהשומה.
 
בטקס ההגרלה בה הוצאו כדורים לבחירת המגרשים מכדור שקוף ענק, השתתפו יו"ר הוועדה הממונה באופקים צביקה גרינגולד, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, מנהל מחוז דרום במשרד הבינוי והשיכון מוטי קלרמן ומאות מתושבי העיר.
 
ההגרלה התבצעה בהתאם לכללי המכרז וסדר העדיפות בו - נכים, משפחות תושבי מקום, יחידים תושבי מקום, משפחות תושבי חוץ ויחידים תושבי חוץ. למגרשים נרשמו משפחות במספר הקרוב למספר המגרשים המוצעים כך שאתמול הוגרל הסדר בו יבחרו הנרשמים את המגרשים ל-240 מתוך 255 המגרשים. כ-75% מהנרשמים הינם בני מקום. ההגרלה הנוכחית הינה הגדולה ביותר מכל שיווקי בנה ביתך במחוז הדרום. במעמד ההגרלה קיבלו הנרשמים הסבר על תהליך ההגרלה והסדר ההתקשרות עם ממ"י ומשרד הבינוי והשיכון. בחירת המגרשים תתבצע במועד מאוחר יותר, במשך שלושה ימי עבודה רצופים, עקב כמות המגרשים הגדולה.
 
לצד הגרלת המגרשים צמודי הקרקע משווקים באופקים גם מגרשים לבנייה רוויה. מכרזים לשני מתחמים לבנייה רוויה ולקוטג'ים (52 יח"ד בשני מתחמים) נסגרו לפני כחודשיים. השר אטיאס ציין בטקס כי בעבר נכשלו מרבית המכרזים באופקים, גם בכמויות קטנות של דירות ומגרשים, והפעם למרות הגדולה של המגרשים, עקב הצעדים שנקטו משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל, ההרשמה זכתה לביקוש גדול וער לטובת תושבי העיר הותיקים והחדשים.
 
אופקים, כמו 27 ישובים נוספים בפריפריה, נהנית מאז יולי 2011 ממענקים והטבות לרכישת דירות חדשות בבנייה רוויה בפריפריה בגובה של עד 100 אלף שקל לדירה. זאת, כדי לחזק ולחדש את מרכזי הערים בנגב ובגליל בבנייה חדשה ומודרנית, לאפשר רכישת דירות במחירים נוחים, להשאיר אוכלוסייה מקומית בערים המתחדשות ולמשוך אוכלוסייה חדשה לפריפריה.
 
*בני מקום מוגדרים כבני יותר מ-18 שנים, אשר מקום מגוריהם הקבוע הינו בתחום שיפוטה של הרשות המקומית שבה ייבנה הפרויקט במשך 3 שנים לפחות ובלבד שהמציא את אישור הרשות או משרד הפנים.
  
הצטרף לרשימת התפוצה שלנו והיה מנוי על "סקירה שבועית" וקבל חינם את כל המידע והעדכונים ישירות לתיבת המייל שלך
אימייל
שם
 
צילום: ששון תירם,  משרד הבינוי והשיכון
 
  
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד
   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים