חיים אטקין-שמאות מקרקעין רכוש וחקלאות-בית שמאי - התנהלות מינהל מקרקעי ישראל - מבט מבפנים | אפריל 2013 || הרצאתו של עדי ניב במסגרת יום עיון של עמותת אדמתי


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
תאריך ושעה
 

ייעוץ בווטס אפ

052-3728828

 

 

       
      דף הבית >> התנהלות מינהל מקרקעי ישראל - מבט מבפנים | אפריל 2013 || הרצאתו של עדי ניב במסגרת יום עיון של עמותת אדמתי
 
מבט מבפנים לנעשה במנהל
 
התנהלות מינהל מקרקעי ישראל - מבט מבפנים הרצאתו של עדי ניב  
ברוורמן חשף בדיון (8.5.2013 ):
רשות מקרקעי ישראל מפרסמת נתונים לא רלוונטיים


יו"ר וועדת הכלכלה הפרופ' אבישי ברוורמן מזהיר:
"נדרש אדם אחד עם סמכויות ותקציב – ורק אז ירדו המחירים".
מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל הבטיח "נתמקד בשיווק אפקטיבי"
 
ועדת הכלכלה של הכנסת דנה היום (רביעי) בתפקודה של רשות מקרקעי ישראל על מחירי הדיור. יו"ר הוועדה, ח"כ הפרופ' אבישי ברוורמן (העבודה) חשף בדיון את נתוני "העסקאות המאושרות" – כלומר מכרזים של הרשות שהסתיימו בהצלחה ואמר  כי הרשות נוהגת לפרסם את הנתונים על שיווק של יחידות דיור, למרות שרק כאשר העסקה מאושרת נתן להתקדם להתחלת בנייה. ברורמן  הדגיש את הפער בין מספר הדירות המשווקות ע"י המינהל, לבין אלו הנבנות בפועל. זאת, למרות הביקוש האדיר של כ-40 אלף יחידות דיור  בשנה.

הנתונים כפי שהגיעו לידיעת הועדה טרם הדיון : 2012 39 אלף יחידות דיור משווקות אבל רק 15 אלף עסקאות מאושרות. ברוורמן הגדיר את המצב הזה כ"כישלון". 2011 משווקות 36 אלף לעומת 25 אלף עסקאות מאושרות. 2010 33 אלף לעומת 20 אלף עסקאות מאושרות. 2009 28 אלף לעומת 17 אלף ו 2008 25 אלף משווקות לעומת 15 אלף עסקאות מאושרות.

ברוורמן הוסיף כי ידוע לו על מאגר של 14,000 דירות עם תוכנית בניין עיר (תב"ע) מאושרת, בקרית גת ובקריית ביאליק ומוצקין ותבע ממנכ"ל הרשות לקדם את הפרויקטים. ברוורמן הזהיר כי אם שר אחד, לא יקבל את כל האחריות והסמכות, לשיווק, פיתוח והסרת חסמים – לא תיפתר מצוקת הדיור. יו"ר הוועדה הודיע כי יזמן את שר האוצר כיו"ר הקבינט לדיור לישיבה הבאה בנושא. לישיבה זו יוזמן גם שר השיכון ונציגי הקרן הקיימת לישראל. ברוורמן גם דרש משר השיכון למלא חובתו ע"פ החוק, ולהתקין את התקנות שנועדו למנוע ריכוזיות בקרקעות. תקנות אלו היו חייבות להימסר לאישורה של וועדת הכלכלה - כבר לפני כארבע שנים.

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן אישר כי הנתון של יחידות דיור משווקות לא מעיד על התקדמות הפרויקטים עם זאת במצגת שהכין לוועדה התכוון להציג שוב את נתוני היחידות המשווקות ולא את נתוני העסקאות המאושרות. לדברי ליברמן בתוך כמה חודשים ייסגר "הסכם גג" בקרית גת שמטרתו להסיר את כל החסמים, כדי שניתן יהיה לבנות שם בשנים הקרובות לפחות 2000 יחידות דיור בעיר, והסביר כי תהליך דומה יקרה גם בראש העין. לדבריו "בארבע השנים האחרונות המדינה שיווקה כמעט פי שניים מהכמות הרגילה, אך הבעיה הגדולה הם החסמים אחרי השיווק כמו היתרי בניה, המושפע מתחבורה, ביוב ועוד, ועל כל אלו אין למינהל כל השפעה". ליברמן אף הציג בפני ועדת הכלכלה של הכנסת את מתווה הסכם הגג שאמור לסלול את הדרך לשיווק מהיר וקצר יותר של אלפי יחידות דיור.

הסכם הגג רותם מראש את כל משרדי הממשלה הרלבנטיים להקמת יחידות דיור בישראל החל ממשרד התחבורה שמתחייב לבצע את תשתית התחבורה לאזור המשווק , וכלה במשרד החינוך שמתחייב להקים את בתי הספר ומבני הציבור הנדרשים על מנת להקים את השכונות החדשות. מתווה זה יקצר את זמן התכנון והשיווק של אלפי יחידות דיור מעשר שנים לשלוש שנים לכל היותר.

ףליברמן הודיע חוועדה כי הסכם הגג יצא לפועל כבר  בחודשים הקרובים בקרית גת ובהמשך גם בקרית מוצקין ובראש העין. בקרית גת צפויות להיות משווקות 7000 יחידות דיור מתוכן 2000 יחידות כבר בתוך חצי שנה.
ליברמן אף הודיע כי בשנים 2013-2014  יוסרו חסמים בשורה של תכניות ענק, שמהן בלבד ייכנסו לשוק  30000 יחידות דיור . דרך לא קלה לפנינו אך מצאנו לו שותפים רבים בממשלה. זו הבשורה האמתית לתושבי ישראל" סיכם ליברמן .מנכ"ל משרד השיכון שלמה בן אליהו גילה בדיון כי משרדו פועל להפריד את ניהול נכסי הקרן הקיימת לישראל מהמינהל, וכי הדבר נועד ליצור תחרות כיוון שקק"ל מחזיקה 30-35% מהקרקעות באזורי הביקוש.

ח"כ חנא סוויד (חד"ש) הטיל ספק בכוונת הממשלה להוזיל את מחירי הדיור, "כי הדבר ייפגע ברוכשי דירות להשקעה הקושרים לשלטון", ואילו ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) אמר כי "אי אפשר להשקיע בתחבורה בלי להשקיע במקביל בדיור". ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) קרא להטיל על המדינה לשלם פיצוי לקבלנים, אם יתעכב פיתוח התשתיות. שר השיכון לשעבר אריאל אטיאס הדגיש כי %50 מהגורמים לעליה במחירי הדירות היא מצוקת אשראי הנובעת ממדיניות נגיד בנק ישראל. לדבריו, שר האוצר חזק יותר ממינהל מקרקעי ישראל, ולכן עליו להקדים פיתוח תשתיות ולהביא עובדי בניין נוספים.
מנכ"ל התאחדות הקבלנים, עו"ד אליאב בן שמעון סיפר על מקרים רבים שהדירות היו מוכנות כבר – אך לא ניתן היה לשווקם בגלל תשתיות שאינן מוכנות. לדבריו, גם המינהל אחראי למצוקת האשראי של הקבלנים, כיוון שהפיתוח משולם מכספי הקבלנים מיד – אך הוא מתבצע רק לאחר זמן. "אנחנו זקוקים לכוח אדם ומשקיעים המון בהכשרת ישראלים אך יש לנו רק כ-2,500 עובדים-זרים אפקטיביים, למרות שהמכסה שהממשלה אישרה היא 8000". בן שמעון גם מחה על המדינה מס עיכוב המוטל על הקבלנים, למרות שישנם חסמים ועיכובים אובייקטיבים במסירת הדירות.

נציג האוצר, אמיר רשף ציין כי הקבינט לענייני דיור יטפל בהסרת חסמים וכי אלפי יח"ד בראש העין ובבית שמש יצאו לבניה בחודשים הקרובים. לדבריו, בשנתיים הקרובות יצאו כ 9000 דירות במחיר למשתכן.  כמו כן טען רשף, בהתייחס נתונים שהציג ברוורמן כי בשנת 2013 יש כבר 15 אלף עסקאות מאושרות.

אברהם להב, מהתאחדות בוני הארץ הציע לבנות בקרקעות זמינות במושבים ובקיבוצים שבאיזורי הביקוש, ואילו הכלכלן חזי בינה, מהפורום המשפטי למען ארץ ישראל טען כי מירב הבעיות הן בעיקר ברשויות המקומיות. 


 
 
 
עו"ד שלמה בן אליהו היום בוועדת הכלכלה: יש לנהל בנפרד את קרקעות המינהל וקרקעות קק"להצטרף לרשימת התפוצה שלנו והיה מנוי על "סקירה שבועית" וקבל חינם את כל המידע והעדכונים ישירות לתיבת המייל שלך
אימייל
שם
 


תוכניתו של שר האוצר לבניית 150 אלף יח"ד להשכרה על קרקע חקלאית בשולי הערים, מעוררת בקיבוצים ובמושבים תקווה מחודשת לשיפור גובה הפיצוי עבור כל דונם חקלאי ■ תחזית ותמונת מצב עדכנית

 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים