חיים אטקין-שמאות מקרקעין רכוש וחקלאות-בית שמאי - דרישה וקבלת "אישור ביטוח" טרם תחילת עבודות בנייה במסגרת תמ"א 38 הוא באחריות הוועדה המקומית | 25.8.2013


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
תאריך ושעה
 

ייעוץ בווטס אפ

052-3728828

 

 

       
      דף הבית >> דרישה וקבלת "אישור ביטוח" טרם תחילת עבודות בנייה במסגרת תמ"א 38 הוא באחריות הוועדה המקומית | 25.8.2013
 
 
 
דרישה וקבלת "אישור ביטוח" טרם תחילת עבודות בנייה במסגרת תמ"א 38 הוא באחריות הוועדה המקומית


מה לא נאמר ונכתב על "התמ"א הנמה"? שהיא גורמת לסכסוכי שכנים, שרק יצרני שלטים מרוויחים, שיזמים ומאכרים עושים סיבוב ועוד...

נוצרו סביבה השתלמויות מקצועיות וימי עיון, חוברות, הרצאות, ספרים, מדריכים, מומחים ויועצים, בודקים ומייעצים אבל הדבר החשוב באמת נשכח.
מה יעלה בגורלם של בעלי דירות בבניין במקרה של נזק לבניין ו/או לאחת הדירות?

אני עד ללא מעט מקרים בהם נתק שנוצר בין היזמים לבעלי דירות בשל מחלוקות ודיונים משפטיים, מותיר את בעלי הדירות באי ודאות קשה באשר לשאלה האם היזם ערך ביטוח הכולל את בעלי הדירות בבנין ורכושם?   והאם הביטוח נאות, מספיק ומתאים שכן לא דומה ביטוח לבניין עם 4 דיירים לבניין עם 12 דיירים שכן המספרים אחרים והסכומים בהתאם.

אני עד ללא מעט מקרים בהם בעל דירה הפונה לסוכן הביטוח שלו בשאלה זו מוטעה כשהוא נענה כי הביטוח לדירתו בתוקף ואין כל בעיה, אך לא כך הוא!
סוגית הביטוח והבטחת רכושם של בעלי הדירות הוזנחה בדיווחים השונים בנושאי התמ"א. אז על מי האחריות? מי "סוגר את הפינה" החשובה הזו?
ראשית נציין כי מי שיש לו פוליסת ביטוח לדירתו, איננו מכוסה במקרה והנזק לדירתו נגרם בעקבות ובגלל עבודות הבנייה.
עבודות הבנייה של התמ"א מורכבות בכל היבט אפשרי: הנדסי, קנייני, ומבחינת חבות כלפי הבאים בחצרי הבניין, דיירים ומבקרים ומבנים ונכסים שכנים.

אתר בנייה הוא מקום מסוכן ועתיר סיכונים, ואתר בנייה הסמוך למבנים קיימים בלב אזור עירוני הומה ובניה על בניין חי קיים מאוכלס ופעיל, הוא מסוכן שבעתיים.

גם אירוע פריצה לדירה בשל הקמת פיגומים והנגשת חלונות לפורצים מחייבת עדכון ודיווח למבטחים שכן אלו יטענו בעת אירע פריצה בו נגנבה תכולת הדירה כי הם  (המבטחים ) ביטוחו דירה בקומה שלישית ולא דרשו סורגים כי הגישה לחלונות הייתה בלתי אפשרית והפיגומים שהוקמו קרבו את החלון והגדילו את הסיכון עניין שיצר סיכון מוגבר שהמבטח לא רק שלא היה מודע לא, אלא גם לא תמחר אותו ולו ידע, היה דורש הגנות מתאימות.

בעת התרחשות נזק כמו שקיעת בניין עניין שיהפוך את הבניין ל"מבנה מסוכן", כל עו"ד מתחיל יגיש תביעה נגד כל המעורבים בפרויקט כולל הוועדה המקומית שנתנה את היתר הבנייה ונגד  הרשות המקומית בטענה כי לא וידאה כי היזם פועל כשברשותו ביטוח מתאים המבטיח ומכסה את זכויות דיירי הבניין ו/או מבנים שכנים.
 
מה הוועדה אשמה? במה חטאה הרשות המקומית?  ובכן, בדיוק כפי שהוועדה והרשות המקומית טורחת לצייד את היזם ב"טופס טיולים" הכולל התייחסות לכל הסכנות שיש בפרויקט, החל בכיסוי הבניין ביריעות למניעת אבק ומטרד ועד פינוי פסולת ושילוט מתאים, הכל מתוך דאגה לצרכי הכלל שלא ייפגע, כך חובתה כלפי בעלי הבניין ובניינים שכנים. היא חייבת להיות חלק מהבטחת קיומו של ביטוח נאות.
היא חייבת לקבל "אישור ביטוח".

אני מאמין כי בפסיקה הראשונה שתצא בעניין תמצא הוועדה והרשות חייבים במעשה או בחידלון שכן הם היו ערים לבעיה, לסכנה ולא דאגו להבטיח את נכסי הדיירים ו/או בנינים שכנים וזאת מתוקף חובתם לעשות כך שכן הם חבים כלפיהם חובת זהירות בכלל וחובת זהירות מושגית וקונקרטית כמי שנתנה את "אישורי העבודה" לפרויקט.

ברור שמעורבים אחרים כמו מהנדס ומתכנן ייתבעו גם הם אך דומה שבפרויקט מורכב כל כך ויקר כל כך יתבע כל מי שיש לו יד ורגל בדבר והכל על מנת למצוא "כיס עמוק" ככל הניתן.

הפתרון:
בטופס הטיולים שמגיש היזם לוועדה חייב להיכלל גם "אישור ביטוח" . ( "אישור ביטוח" מוגש לוועדה לרשות ולכל אחד מהדיירים-בעלי הזכויות בנכס ) לא די להציג פוליסת ביטוח שיכולה להתבטל מחר מסיבות שונות ומשונות כמו הוראת קבע שלא כובדה, אישור ביטוח שנמסר לכל בעל עניין מחייב את המבטח לעדכנם בכל דבר ועניין ומכאן כוחו וחשיבותו.

"אישור ביטוח" לתמ"א 38 עם כתובת ופרטי הפרויקט, אשר יועבר לוועדה, לרשות ולכל אחד מבעלי הזכויות במקרקעין הוא הכרח בנסיבות המיזם.

צריך לזכור שהתמ"א משנה את כל מפת הזכויות בבניין בכלל וברכוש המשותף בפרט וזאת לאחר שבעלי הזכויות, ( רק באישור הבנקים הממשכנים, במקרים בהם קיימת משכנתא על נכס, חייב הבנק לתת הסכמתו לכך ) "ויתרו" על זכותם ברכוש המשותף ובחלקו של כל בעל תת חלקה בגג, בקומת הקרקע  ובשטחים אחרים כמו בחדר המדרגות בו תותקן המעלית, והעבירו אותם לבעלות אחרת- לקבלן המבצע את חיזוק הבניין. עניין שצריך לבוא לידי ביטוי במקרה בו חו"ח הנכס מתמוטט  קורס והמיזם מופסק ואינו יוצא אל הפועל.

זהו הזמן בו כל ועדה ורשות תבדוק עם יועץ הביטוח שלה ותקבל ממנו כללים לפוליסת הביטוח הנדרשת לפרויקט תמ"א 38. כי כשיתרחש נזק, הוא יהיה חמור, וללא ביטוח מתאים הוא יהיה כזה שיביא את דיירי הבניין ו/או דיירי בניינים שכנים למצב בו הם יושלכו לרחוב, תרתי משמע.


 

הצטרף לרשימת התפוצה שלנו והיה מנוי על "סקירה שבועית" וקבל חינם את כל המידע והעדכונים 

אימייל
שם
 קריסת הבניין בת"א: הכל בגלל תמ"א 38?
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים