חיים אטקין-שמאות מקרקעין רכוש וחקלאות-בית שמאי - מערכת האזעקה


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
תאריך ושעה
 

ייעוץ בווטס אפ

052-3728828

 

 

       
      דף הבית >> אמיתות ובדותות >> מערכת האזעקה
 
 

א' הוא בעל וילה יוקרתית בשכונת יוקרה במרכז הארץ. ב' סוכן הביטוח שלו מלווה אותו שנים ומבטח את רכושו, ללא כל תביעות בעברו.

לאחרונה, דרשה חברת הביטוח מא' להתקין מערכת אזעקה בביתו, ואף לחברה לטלפונים הניידים שלו ושל רעייתו על ידי חייגן המערכת,  ולאחסן את כל תכשיטיו בכספת.

א' , מנהל בכיר בחברת הייטק משגשגת, הסכים ועשה כדרישת חברת הביטוח וזו גם בדקה ואישרה כי א' מילא את כל הוראותיה והיתנתה על כך בפוליסת הביטוח של א'.

א' ורעייתו ל', מנהלת בכירה במשרד ממשלתי, הקפידו באדיקות להפעיל את מערכת האזעקה כל אימת שהם יצאו מביתם היוקרתי בשכונת המגורים האיכותית, ואין חולק על כך.

באחד מימי אמצע השבוע של חודש אוגוסט הלוהט, חזר בנו של א' , מפקד צוות ביחידה מובחרת, לחופשה קצרה בבית הוריו ובדרכו, אסף גם את חברתו.

בבית שהה כמחצית השעה, לקח את הגלשן, העמיסו על רכב המשפחה, וירד לים עם חברתו. ביציאתו, שכח להפעיל את מערכת האזעקה.

בעת זו גם התרחשה הפריצה לביתם.

הפורצים, שחדרו לבית , עקרו את הכספת ונמלטו עם שלל גדול של התכשיטים שהיו בכספת, בשווי כולל של כ - 350,000 ש"ח ועוד מזומנים רבים.

האם תדחה חברת הביטוח את תביעתו של א' ? האם רשאית היא לעשות זאת ?

מה יהיה דין המקרה אם אותו סיפור* מקרה בדיוק רק בשינוי קל, בו בנו של א' חזר לביתם לבדו ונרדם "כמת" ובעת זו חדרו הגנבים וגנבו את הכספת ?...

ומה יהיה דין המקרה כעת, אם אותו סיפור מקרה בדיוק רק בשינוי קל אחר בו בנו של א' יצא לחצר האחורית רחבת הידים, והותיר את הדלת הראשית פתוחה לרווחה, ובשובו כעבור שעה ארוכה,גילה שאלמונים נכנסו אל הבית וגנבו את הכספת ?...

מבולבלים ?.. ..   לא רק אתם

אני בדיעה שכל אחד מהמקרים הללו הוא מקרה ביטוח המכוסה תחת פוליסת הביטוח והמבוטח זכאי לתגמולי ביטוח.

בסיס הביטוח עוסק ברשלנות.  רשלנותו של המבוטח היא המכוסה !

המבוטח משלם פרמיית ביטוח בדיוק לאותם מקרים בהם הוא ... ינהג בחוסר זהירות ויגרום לתאונה או ...יירדם עם סיגריה בוערת ויגרום לשריפה או ...ישאיר סיר שמן על כירי הגז הדולקים וביתו ישרף עד היסוד או ... אם ישכח לנעול את הדלת הראשית או ... למקרה בו בנו ישכח להפעיל את מערכת האזעקה.

בסיס הביטוח הוא רשלנותו של אדם אשר אלמלא כן, לא היו מתרחשים כלל נזקים הלא כן ?...

זהו הבסיס הרעיוני לכל התעשייה הזו. כל אחד מאיתנו מוכן לשלם ממיטב כספו ובלבד שידע שבדיוק באותו יום,  בו הייתה דעתו מוסחת ומוטרדת, עת נהג הוא או בני משפחתו ברשלות ונגרם נזק בעקבות כך, יהיה מי שידאג לו ויפצה אותו על הנזק הכספי שסבל ואותו גם ביטח.

* כל קשר בין הסיפור, הדמויות בו למציאות,  אינו אלא מקרה בלבד.

 

מסתבר שגם השופט שאול מנהיים מבית משפט השלום בראשון לציון סבור כך.

בפס"ד שניתן על ידו ביום 13 במאי 2007 כתב: פס"ד א 7013/01

"  אני כאמור מאמין לתובעים כי נהגו לבצע באופן אוטומטי את הפעולה של דריכת מערכת האזעקה עובר לעזיבת המקום בתום יום עבודה. אפילו אם במקרה ביום הרלבנטי נשכח הדבר, מדובר ברשלנות הכלולה בסיכון המבוטח ואין לפטור הנתבעת מחבות ביטוחית בשל כך. "

להורדת פסק הדין לחץ כאן

 לא זו אף זו, גם נסיונות חברות הביטוח להטיל אחריות על המבוטח בגין "אשם תורם" נוחלות אכזבה שכן עניין זה מנוגד לכל ההגיון הביטוחי הנועד לבטח רשלנות של המבוטח כמוסבר.

ביום 2.4.08, פרסם הפיקוח על הביטוח נייר העמדה המציג  את עמדת היועץ המשפטי לממשלה לגבי טענות האשם התורם בדיני ביטוח לפיה אין מקום להשית אשם תורם חוזי בהקשר של חוזה ביטוח בשל התרשלות המבוטח שגרמה לקרות אירוע ביטוחי.


העליון: העמדה הגורסת שהפעלת אמצעי מיגון היא "תנאי מוקדם" שאי עמידה בו שוללת באופן אוטומטי את זכותו של המבוטח לקבל את תגמולי הביטוח אינה משקפת עוד את ההלכה הפסוקה


 

   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים