חיים אטקין-שמאות מקרקעין רכוש וחקלאות-בית שמאי - משבר בנדל"ן ? לא בשוק למגורים


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
תאריך ושעה
 

ייעוץ בווטס אפ

052-3728828

 

 

       
      דף הבית >> משבר בנדל"ן ? לא בשוק למגורים
 

  משבר בנדל"ן ? לא בשוק למגורים 

אך בהחלט משבר דרמטי בשוק הנדל"ן המסחרי: משרדים וחנויות
בדירה אפשר לנהל משרד, במשרד אי אפשר לגור
 
המשבר הכלכלי הוא "קריאת ההשכמה" של מנהלים לחיסכון וייעול שיטות עבודה וניצול הטכנולוגיה למזעור הוצאות החברה
 
למה שפירמת עורכי דין או ראיית חשבון תחזיק עשרות ואולי מאות מטרים רבועים של משרדים ותשלם דמי שכירות, ארנונה, ציוד משרדי, טלפונים פרטיים, כיבוד, ארוחות, חנייה חשמל מים דמי אחזקה ועוד, כשאפשר לספק לעובד מחשב נייד זעיר, ששוקל 600 גרם ועלותו 2,000 ₪, לו אפשר להצמיד מודם סלולארי בעלות חודשית של 130 ₪ ושהעובד ישב בביתו או בבית חמתו, וינהל את תיקי הלקוחות אפילו מחוף הים.
 
מדוע חברות הביטוח צריכות להחזיק סניפים מנופחים בפריפריות כשממילא הכול נשלט ומנוהל ממרכזי פיקוד בקרה וניהול במרכז ?
 
הטכנולוגיה מייתרת "שבת אחים גם יחד" במשרדי ובמגדלי פאר יקרים מפז וביטול שעות עבודה בניוד נסיעה חיפוש חנייה ועוד.. ..
 
 כולם מחפשים כותרות כולם רוצים להתנבא כולם רוצים להקדים את התחזית ולחזות את העתיד
 
 
כשמדברים על נדל"ן צריך לפלח אותו לשלוש קטגוריות:
 
  • נדלן למגורים
  • נדלן למסחר ( משרדים וחנויות )
  • נדלן לתעשייה ( בתי מלאכה ותעשייה – מפעלים )
 
שלוש קטגוריות אלו והסדר בו נכתבו מדרגות את מידת רווחיותו והאטרקטיביות שלו בעיני המשקיע שונא הסיכון.
 
לא צפוי משבר בשוק הנדל"ן למגורים:
 
שוק המגורים ייהנה תמיד מביקושים. קנייה או שכירות,  שכן קורת גג כולם צריכים.  בכירי ענף המשכנתאות והנדל"ן : "אדם קונה דירה כי הוא צריך"
 
מחירי הנדל"ן הנמוכים בפריפריות אינן מאפשרות עוד ירידת מחירים שכן כאשר דירות נמכרות במחיר עלויות הבנייה המשוות לקרקע ערכי "0" או ערכים שליליים, להיכן עוד ניתן לרדת ?
 
אם בקריות אפשר למצוא דירת 2 חדרים / 50 מ"ר ב - 100,000 ₪ מה עוד אפשר לבקש ?
 
אם בחיפה ניתן למצוא דירת 2 חדרים / 50 מ"ר ב – 80,000 ₪  להיכן אפשר לרדת ?
 
אם בערים רבות בפריפריות לא נמכרה אפילו לא דירה אחת בשנה האחרונה, עוד לפני משבר בועת שוק ההון, אז על איזה קיפאון אפשר עוד לדבר ? זה לא קיפאון מתמשך?
 
מרכז הארץ ( מדינת תל אביב ) מאז ומעולם, בעת שלום ובעת מלחמה, תמיד התנהג כאילו הוא אינו חלק ממדינת ישראל וכך גם יהיה העתיד ועדיין חברים, השיאים עדיין לא נכבשו ועדיין יש בעיר הזו מקומות רבים רדומים שטרם התקרבו למימוש הפוטנציאל שלהם.  

אם חשבתם שקניית דירה בתל- אביב תישאר לעולם בגדר חלום - טעות בידכם. מתברר כי יש בעיר שכונות ישנות בעלות פוטנציאל השבחה גבוה, שמחירי הדירות בהן עדיין שפויים.

 גם עם בקיץ הקרוב לא יבוצעו עסקאות, שוק הנדל"ן למגורים לא יפגע ואולי להיפך, כספים פנויים שבעבר הופנו לשוק ההון לתשואות הזויות, דו ספרתיות, יופנו כעת להשקעות מתונות סולידיות לדירות מגורים. הרי גם להימורים בקזינו הלאומי יש גבול, במיוחד שכעת הסיכון בשיאו .  ועד שזיכרון הכוויות של מחיקת ההון של החוסכים יכהה, תהליך שיקח כמה שנים, אני מאמין שנראה דווקא פריחה של הנדל"ן למגורים.הבורסה שלנו שברירית כ"כ והשוק ריכוזי כ"כ עד כדי שבכוחו של בית השקעות אחד, בהוראת מכירה, לגרור את הבורסה לצניחות של 11% כמטה של "קסם".
 
נדל"ן במקום פק"מ - זו המגמה שתפרח ותתפוס תאוצה עד שהזכרון האנושי ישכיח את ההפסדים ופראיירים חדשים ירוצו לבורסה בשעות גאות חדשות שיבואו בעוד שנתיים-שלוש, ויפסידו שוב את הונם במחזור השפל הבא וחוזר חלילה. אני לבורסה לא נכנס יותר.. .. ..
 
הוסף לכך את ה"בועה הפיננסית" שהוליכה שולל אפילו גופים "מכובדים" שאמורים היו להבין לכאורה בשוק ההון ואת  ההונאות בשוק ההון והרי לך מתכון בטוח להתרסקות שווקים פיננסיים עולמיים וקריסתם של גופים ומוסדות פיננסיים כלל עולמיים, הונאות או תרמיות שאפילו חברות ותיקות ומנוסות בשוק ההון, כמו חברות ביטוח, נופלות ברישתן ואפילו מוסדות חינוך לימוד ואקדמייה.
 
אבל מיידוף מסתבר היה קיים לא רק בחו"ל.  גם בארץ כך עולה מתחקיר דה מרקר פעל גוף דומה.
 
 
זמן רב יעבור ( שנים ! ) עד ששוק ההון יוכל שוב  "לנפח" את עצמו מחדש ועד אז, המשקיעים שניכוו, או אלו שנישארו עם מעט מזומנים,  יחזרו ל"כלכלה" הישנה וישובו להשקיע את כספם בשוק הנדל"ן למגורים. שכן אין חדש תחת השמש והכלכלה מנצלת מחד את הזיכרון האנושי הקצר ומאידך את הרעב והחמדנות  האנשוית לכסף, והכל יחזור שוב במין מחזוריות קבועה.. .. . שאחת לתקופה ( 10-12 שנה ) יעלם הונם של אנשים ייצבר מחדש ושוב יעלם וחוזר חלילה.. .. .
 
הביקושים להשכרת דירות, היעדר דירות להשכרה אפילו בפריפריות ועליית מחירי השכירות לדיור, מעידים יותר מכל לדעתי על שוק הנדל"ן למגורים ועל כך כי לא צפוייה ירידת מחירים. 
 
 
אז "אל תתנו לנתונים לבלבל אתכם" : והנתונים אומרים צריכה ועלייה בביקוש בנתניה מודיעין ובחדרה דירות יד שנייה וגם ביקוש לדירות חדשות אפילו עלייה של 200% בביקושים לעומת אשתקד. אז בבקשה.. .. .. 
 
 
בעבר הייתי מצטט משפט שהיה תלוי בכיתת הלימוד שלי בבית הספר למודיעין, בקורס קציני מודיעין מתקדם, משפט שאת מקורו אינני יודע אך הוא חקוק בזכרוני היטב והוא אומר בערך כך: "דברי מי שאינו יודע יתקבל יותר מדברי היודע על ליבם של מי שאינם יודעים". משפט זה מסכם אולי יותר מכל את כוח שכנועם של מי שבוחר להתעלם מהנתונים ולא מאפשר להם לבלל אותם.
 

 ומה יקרה למגורי היוקרה ?

לדעתי מה שהיה הוא שיהיה. מישהו באמת מאמין שבקיסריה המחירים ירדו ? הנה מה שאומר מנכ"ל החברה לפיתוח קיסריה.

מה , מישהו באמת מאמין או חושב שהנכסים המדהימים הללו ימחרו במחירי מציאה ? מישהו חושב שנכסי יוקרה יוצאו למחירה במחירי הפסד ? אני חושב שאלו דברי שטות. נכסי היוקרה לא ימחרו במחירי הפסד או במחירי מציאה ומימילא קשה לאמדם. תמיד יהיה ועדיין יש בעלי ממון שירכשו אותם במחירים גבוהים.

אין ספק כי "האווירה הכלילית" סביב המשבר מסייעת בעת המו"מ.  זה נכון לנדל"ן  זה נכון גם לכל רכישה אחרת.

בכלל אגב, רכישה טובה תמיד מתבצעת בסופו של מו"מ מוצלח.

 הנדל"ן המסחרי ישלם את המחיר ובגדול !

 
שוק המשרדים ירשום את הנסיגה הגדולה ביותר בשל ירידה בביקושים, דרישת שוכרים להקטין שכ"ד והוצאות, היעדר שוכרים חדשים ופינוי משרדים קטנים לטובת מעבר לפריפריות או "פיזור" העובדים לעבודה מבתיהם.
 
בעלי עסקים וחנויות ילחצו להורדת שכ"ד בשל פדיון נמוך.שכר הדירה ירד בהדרגה אומנם , אך לשפל שיעמיד אולי אפילו בסימן שאלה את כדאיות החזקת חלק מהנכסים.
 
כידוע, שווי נכס מסחרי מגלם את תקבולי שכר הדירה ממנו ( היוון הכנסות ) זרם תקבולים נוכחי של הכנסות עתידיות, מה שיגרור מיידית נפילת שווי נכסים מסחריים, משרדים וחנויות ומי שעשה עסקאות נמהרות מופקרות ובלתי מקצועיות, בעבר יפסיד את כספו. 
כך היה בשנות התשעים ששידרו גאות, אז נרכשו ונבנו בנייני משרדים רבים והמשקיעים הפסידו את כספם ועשרות ומאות אלפי דולרים "נמחקו",  וכך יהיה גם היום. 

שוק הנדל"ן המסחרי ( משרדים וחנויות ) היה ויהיה בסיכון גבוה יותר משוק הנדל"ן למגורים כי דירה, כל אחד צריך. משרד, חנות או עסק הם כבר בעדיפות נמוכה יותר שכן את הביקוש לקורת גג, אי אפשר להפסיק.

משרד עורכי הדין יגאל ארנון, מהגדולים בישראל, נסוג מתוכניתו להתרחב למגדל עזריאלי המרובע, בנוסף למשרדיו במגדל העגול. המשרד שכר שתי קומות במגדל המרובע בכ-120 שקל למ"ר, אך עתה מחפשים מנהליו שוכר חלופי לאחת מהן גם במחיר נמוך יותר, של כ-90-100 שקל למ"ר

אפריקה תעשיות תעביר את משרדיה ממגדלי עזריאלי לקרית מלאכי

 לגבי בתי מלאכה מאז ומעולם היה ערכם נמוך בשל הפעילות העסקית שלהם והימצא נכסים אלו, בשולי הערים, אלו יפגעו, אך הפגיעה באחוזים מוחלטים, תהיה עדיין נסבלת.
 
תופעה או מגמה ?  בשל התחדשות טכנולוגית מתייתרים חלק ממבני בזק. נכסים אלו יוצאים למכירה
 

 נטישת שטחי משרדים תדרדר את שוק הנדל"ן המסחרי לשפל שייקח שנים רבות לשקמו.

אז, איך ייראו הבנקים בעתיד ?

בעולם המגמה כבר החלה והמשבר בוול סטריט מקפיץ את השטח המשרדי הפנוי במנהטן לשיא חברות שהשקיעו ברכישת מגדלי משרדים ובייני משרדים,  יפסידו את הונם ולא יזכו להחזיר הפסדים אלו גם בעוד שנים רבות.

הכלכלה השתנתה. היא לא תחזור לאחור.

ניצול הטכנולגייה הקיימת ( ניידות מחשבים זעירים, תקשורת סלולארית, ואינטרנט אלחוטי מהיר זמין וזול ) מייתרת שטחי משרדים ואפילו שטחי מסחר. עניין זה ישנה את מפת הנדל"ן המסחרי בכלל והמשרדים בפרט ומי שכבר יטעם את טעמו של החיסכון בשטחי משרד לעולם לא יחזור למשרדים מגלומניים מפוארים שכן מיקום המשרד ושטחו כבר איננו רלוונטי בעידן בו עסקים במיליוני דולרים נעשים דרך מקלדות, צגי מחשב ושיחות ועידה ברשת.

עסקאות שבעבר נסגרו בלחיצת יד, לאחר ישיבות מייגעות סביב שולחנות גדולים ועשן סיגרים, מסוכמות היום בהקשת מקלדת ובהעברת הסכמים וסכומי כסף אדירים ישירות לחשבונות הבנק כשהנושאים והנותנים יושבים עם טרניניג בביתם או בחוף הים או בקאטנרי קלאב או במועדון הגולף.

בעידן בו רכישות רבות מבוצעות ברשת מי צריך חנויות ושטחי מסחר אדירים שיהפכו בעתיד ל"אולמות תצוגה" בלבד ואת הרכישות יעשו ברשת.  באולמות התצוגה ימששו את הרכוש וברשת ירכשו אותו. כבר היום נוגסת הרשת נתח מכירות אדיר המאיים מאד על חנויות ובתי מסחר רבים ולא בכדי רבים מהם הבינו שהם חייבים להקים חנות וירטואלית ברשת כדי לא להפסיד נתח מכירות זה.

 בכל הקשור לנדל"ן מסחרי מה שהיה לא ישוב עוד !מדוע ? כי ירידה דרסטית בהכנסות מחייבת את העסקים לפעולה שמשמע קיצוצים. במצב בו תשלומי החברות למס הכנסה צנחו ריאלית ב-31% בינואר-אוגוסט 2009 ותשלומי העצמאים ירדו ב-27% לעומת ינואר-אוגוסט 2008 אין ספק שהקטנת דמי שכירות הם יעד לכל עסק והמשמעות, קיטון בשווי הנכסים וצמצום שטחי משכר.

מי צריך עוד אלפי מ"ר של משרדים ? 
 
קישורים קשורים
להורדת הכתבה בנדלן העיר לחץ כאן
  
 
 
 
 

נשיא התאחדות הקבלנים: לא נוריד מחירים - אין כל משבר

 צעד נוסף ביישום מדיניות מכירת הנכסים: בזק תמכור נכסים ב-120 מיליון שקל.

בשלב זה האתר "נדל"ן חברת בזק" מציג תשעה נכסים למכירה כניסתה המתוכננת של בזק לעולם הטכנולוגי החדש, המכונה NGN, יגרום לבזק לממש את עשרות נכסים נוספים ברחבי הארץ

משבר ? כמו שאמרנו - לא בנדל"ן למגורים.  כלכליסט: עלייה במכירת דירות בחיפה ובל אביב

בורחים מהבורסה, משקיעים ברכישת דירות

מסתערים על דרום הקרייה

המחירים לא ירדו משום שהם ממילא בתחתית

מנכ"ל חברת הבנייה משהב: "בדירות בינוניות אין שום סיבה שהמחירים לא ימשיכו לעלות; דירות היוקרה התנפחו פה ושם - אבל כשהכלכלה תתאושש הן יחזרו"

טריומף עוברת לפארק צרעה: שכרה משרדים בשטח 1,250 במחיר של 37 שקל למ"ר

שליש ממגדל פלטינום בהליכי מכירה - והמחירים צונחים

תופעה: מעבר מחיסכון פנסיוני להשקעה בנכסים

ההאטה בשוק הנדל"ן לא פוגעת בינתיים בתוכניות הבנייה בדרום תל אביב, ואזור התפר שבין שכונות נווה צדק לפלורנטין צפוי להצמיח מגדלי מגורים חדשים.

 מי שציפה לירידת מחירי הדירות  - התבדה ויתבדה
 
 
 
 
 
 

ירוחם היא ההפתעה הגדולה של שוק הדיור בדרום הארץ, שרושם זינוק של 23% בהתחלות הבנייה ברבעון הראשון. עמרם מצנע, ראש המועצה, מסביר שזו תחילתו של שינוי גדול

שוק הנדל"ן למגורים צומח ולא צונח

 רצים לדירה:  היכן כדאי להשקיע ?

עליה במכירת דירות חדשות

ממ"י : תכנון לקוי - תמ"א 35, גרמו לעליית מחירי הדירות

השכירות במשרדים צנחה ב-40%

אליעזר פישמן: "מחירי הדירות בישראל יעלו ב-10% תוך חמישה חודשים מהיום"

סקר: הרצליה – הנפגעת הבולטת ביותר בשוק המשרדים ברבעון הראשון

אז לקנות עכשיו דירה ? כן !

סקר השמאי הממשלתי: מחירי הדירות עלו

מחירי הדירות צפויים לעלות ביותר מ-7% 

סקר השמאי הממשלתי מצביע על מגמת עליית מחירי הדירות

השמאי הממשלתי סיפק אתמול הוכחה למה שבשוק כבר מרגישים מזמן: מחירי הדירות עלו ברבעון הראשון של השנה ב-2.5% בממוצע. בתל אביב התייקרו הדירות ב-6% והגיעו כבר ל-433 אלף שקל לחדר. השמאי: "המחירים עוד יעלו"

"ביזנסוויק": שוק הנדל"ן הישראלי הוא בעל הביצועים מהטובים בעולם; מחירי הבתים ממשיכים לעלות

השמאים: מחירי הדירות זינקו עקב המעבר לשקלים

הקבלנים מדווחים על עלייה בהיקפי העסקאות

קיץ 2009 יעקוף את היקפי המכירות של שלוש השנים האחרונות

עליית המע"מ והיטלים שונים דוחפים לעליות מחירים בשוק הנדל"ן - מי יספוג את העליות? המומחים עונים

למה הנדל"ן ( דירות ) עולה ? כי אין מה לעשות עם הכסף.. .. ..למאדוף כבר לא ניתן אותו

100 אלף מ"ר משרדים מחפשים שוכרים

על אף ההאטה בשוק הנדל"ן בשל המשבר העולמי, העיר תל אביב היא עדיין השקעה טובה, כך נכתב היום בעיתון "ניו יורק טיימס". במסגרת מדורו "בתים ויעדים נהדרים"

ליטל גינדי: מחירי הדירות לא ירדו

ארבעה קירות - ארבעה אחוזים: הקיץ של הדירות להשקעה

קבלנים מקדימים בנייה ושיווק של פרויקטים

ב-12 החודשים האחרונים עלו המחירים בשיעור חד של 12.6% 

מחירי השכרת המשרדים בתל אביב ירדו בשנה האחרונה, מאז השיא שנרשם ברבעון השני של 2008, בשיעור ניכר של 35.7% 

ב-12 החודשים האחרונים עלו המחירים בשיעור חד של 12.6% 

היקף המשכנתאות שניתנו לרוכשי דירות בישראל גדל בעשרות אחוזים ביוני 2009 והגיע לשיא של כמעט שנה. ההסתערות על הדירות התרחשה למרות מחירי הדירות המאמירים ולמרות העובדה שהריבית על המשכנתאות חזרה לעלות ושמצבם הכללי של מחפשי הדירות הורע, כפי שעולה ממדד משכן.

"המצב עד כדי כך לוהט, שכל עליית מחיר של קבלן נבלעת מהר מאוד על ידי הקונים. פתח תקוה, כפר סבא, הרצליה, ראשון לציון, קרית אונו - הכל נמכר ובמהירות".

חשש באוצר: עליית מחירי הדירות תגרום ללחצים אינפלציונים

האם ישראל חיה בבועת נדל"ן ?

ירידה בשווי משרדים. שכר הדירה ירד בין 10%-30% 

חגיגת הנדל"ן בתל אביב שוברת שיאים

הלמן אלדובי: מחירי הדירות ימשיכו לעלות

השמאי הממשלתי: מחירי הדירות עלו גם ברבעון השני של 2009

200 אלף מ"ר משרדים עומדים ריקים והיתרי בנייה ניתנו ל-300 אלף מ"ר נותרים

שוק המשרדים העולמי לא יוצא מהמשבר: השטחים הפנויים - לשיא של חמש שנים

משרד ביתי הוא הדבר הבא. באמריקה זה כבר מיושם ובקרוב גם כאן

מחקר בינלאומי חושף תמונה עגומה: ישראל מקום שני באירופה בצניחת שכירות המשרדים. דמי השכירות של משרדים בת"א ירדו ב־35.7% בין יולי 2008 ליולי 2009 ל־204 יורו למ"ר לשנה

מגדלי משרדים במנהטן ריקים. 6 מליון מ"ר משרדים מחפשים שוכרים

  רכישת דירות להשקעה תמתן את עליות המחירים על ידי כך שתיצור שוק גדול של דיור להשכרה

הסיבה לצניחה בנדל"ן המסחרי: תשלומי החברות למס הכנסה צנחו ריאלית ב-31% בינואר-אוגוסט 2009 ותשלומי העצמאים ירדו ב-27% לעומת ינואר-אוגוסט 2008 - כך עולה מנתונים חדשים של בנק ישראל

הנדל"ן המסחרי בארה"ב עומד לקראת התרסקות חסרת תקדים

התאחדות הקבלנים: "המדינה הפסידה יותר מחצי מיליארד שקל ממיסוי עקב פעילות קבוצות רכישה"

דו"חות עוגן נדל"ן חושפים: שווי המשרדים בת"א - בירידה

בנק מרכנתיל דיסקונט ימכור את נכסיו בתל אביב ובחולון

השטח שיועד להקמת "קרית קומברס" עומד למכירה

להתפרנס בכבוד: eBay מחזיר את הכוח לסוחרים הקטנים

 
 הצעת חוק חדשה, המבקשת להכיר במס את הוצאות האירוח של בעלי עסקים זעירים בעת פגישות בבתי קפה, הוגשה שלשום (יום ג'') לכנסת. ההצעה הוגשה על ידי חברי הכנסת אלכס מילר, חמד עמאר, אורלי לוי אבקסיס ורוברט אילטוב מישראל ביתנו. קרא עוד

דצמבר 2010: קיפאון בדמי השכירות בתל אביב
זירת הקניות באינטרנט מתחממת: מגה מבטלת את דמי המשלוח  |   קניות מקוונות בלי מחשב: האם בקרוב נרכוש דירה ומכונית דרך הסלולרי |   2010 בקניונים: גידול דו-ספרתי במכירות קניוני עזריאלי במודיעין ובת"א     קניון לכל פועל  | הקניונים המפוארים בעולם |  לקנות טוסטר דרך מדפסת תלת ממדית  |    דו"ח של חברת הייעוץ צ''מנסקי בן שחר מגלה כי בעשור החולף נוספו בישראל 2 מיליון מ"ר של שטחי מסחר  |   שטחי המסחר של העתיד הם באינטרנט וברשתות החברתיות   |   האם מכונית תהפוך לחלק בלתי נפרד מרשימת הקניות שלכם בסופר?   |   הפעילות בבנייה למגורים מוסיפה להתרחב, בעוד שבבנייה שלא למגורים ההאטה נמשכת   |  הון מקוון: היקף כלכלת האינטרנט בארץ - 50 מיליארד שקל   |   הערכה: תוך 4 שנים - ישראל תגלגל 85 מיליארד שקל באינטרנט   |  בני ברק- 12–14 המגדלים הצפויים לקום בעשור הקרוב בשטח מעלים את השאלה, כיצד ימצאו שוכרים שיאיישו את כל המשרדים שייבנו בהם? BBC = Bnei Brak Business Center    |   מתחם BBC - Bnei Brak business center |  

 
 

 
   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים