חיים אטקין-שמאות מקרקעין רכוש וחקלאות-בית שמאי - תנו לחיות בשקט


עברית  |  English  |  Русский  |  français  |  عربي  |  
תאריך ושעה
 

ייעוץ בווטס אפ

052-3728828

 

 

       
      דף הבית >> תנו לחיות בשקט
 
תנו לחיות בשקט !
  ששששש.....       שקט בבקשה....     "דבר חלש"....

ד"ר שמעון כנוביץ היה רופא ילדים שמצא קשר בין רעש זיהום אוויר ומחלות אצל ילדים. תודות לו, חוקק החוק למניעת מפגעים בשנות השישים. ( נחקק בשנת 1961 ונכנס לתוקף בשנת 1962 )
לעניין הרעש, החוק קובע כך: " לא יגרום אדם לרעש חזק או בלתי סביר..."

מאז ועד היום עברנו דרך ארוכה. אנחנו בעיצומו של תהליך בזכות מודעות הולכת וגוברת. והדוגמאות לכך מתחילות להופיע כשחוק איסור עישון במקומות ציבוריים נאכף באדיקות ובקנאות רבה על ידי הציבור.  חוק אוויר נקי נחקק, ותקן לבנייה ירוקה תוקן רק לאחרונה. גם התקנות החדשות בדבר 
מטרדי רעש וזיהום אוויר הנגרמים משימוש במפוחי עלים הם עוד נדבך בדרך אל השקט המיוחל.

הכנסת אישרה ביום ב' 29/11/2010 את תקנות המשרד להגנת הסביבה להפחתת מטרדי הרעש באזורי מגורים, להלן "רפורמת הרעש באזורי מגורים" בה ייאסר שימוש במפוחי עלים ובאזעקות רכב רועשות.


כל אלו הם רק סנוניות בדרך הנכונה לחיים טובים ובריאים יותר. הרי למה כולנו שואפים?  ל"איכות חיים" הלא כן?  והקשר לנושאי איכות סביבה הוא הדוק.
תוחלת החיים של כולנו מושפעת מכך. נתונים מראים שבמרכז חיים 8 שנים יותר מבפריפריה. נכסים באזורים הידועים כבעלי איכות חיים גבוהה, יקרים יותר.

העיסוק הבלתי פוסק בתחום זה הוא עוד סממן לטיוב חיינו ולשאיפה לחיים נקיים ממטרדים ומפגעים. זיהום קרקע ( תע"ש במרכז ואזסבט בצפון ) הם רק דוגמה לכך.

כולנו מוקפים במטרדים רבים. חלקם גלויים לעיין , חלקם סמויים מהעיין, אך אנו מוקפים בהם. בקרינה, ברעש ואנו חשופים לזיהום אוויר מכלי רכב ותעשייה יום יום.

מטרדים משפיעים על איכות חיינו ועל שווי נכסינו.

שוי נכס מושפע מסך כל ההנאות והתועלות ממנו וככל שרשימת התועלות וההנאות גדולה יותר גדל ערכו של הנכס. ככל שרשימת המטרדים ועוצמתם גדולה, קטן שווי הנכס.

אחד המטרדים הבולטים הוא מטרד הרעש. ( רעש נמדד ביחידות "דציבל" db )
בעמודה הימינית של אתרנו "מקדמי שווי נדל"ן" סקרנו עבורך את כל הגורמים המשפיעים על שווי נכס, אלו המעלים ואת אלו המורידים מערכו של הנכס.


רפורמת הרעש: תיקון תקנה 3: רעש מקול אנושי או מכשירי קול היא יוזמה שנועדה להקלת מטרדי הרעש והיא כונתה "חוק המואזין".
חלק מאמצעי התקשורת דיווחו גם שיוזמת הצעת החוק, ח"כ אנסטסייה מיכאלי,  זכתה לאיומים. בנושא רעש המסגדים אמרתי ש"רעש לאחד הוא מוסיקה לאחר"  שכן אין ספק שלמוסלמי דתי הקריאה לתפילה מרוממת רוח ולאחר, רעש מטריד הנשמע 5 פעמים ביום, בין דקה ל- 4 דקות. 


מהו רעש:

רעש הוא מטרד קולי המשבש את תנאי החיים הרגילים. 35 דציבלים הם שקט. דיבור שקט מייצר רעש ברמה של 40-45 דציבלים ( תלוי של מי ). דיבור רגיל מגיע לטווחים של 60 דציבלים. מכשיר לבדיקת רעש הוא אינו פריט יקר. ראיתי כבר אפליקציות המשמשות למטרה זו. 

אין צורף לרכוש מכשיר. האוזן שלנו רגישה מספיק. ( תשאלו כל גבר נשוי... )

מדידות רעש הם ענין שבשיגרה למי שעוסק בכך אך יש להקפיד על מדידת רעש בשעות שונות ממקומות שונים.

אוטובוס מייצר רעש בעת תחילת נסיעה ועצירה. רעש זה נע בגבולות 60- 80 דציבלים תלוי בקרבה שלנו אל מוקד הרעש.

חשיפה למטרד רעש ממושך יכולה לשבש את שיווי המשקל וכשהיא מונעת שינה מאדם היא מטרד קשה. היא משפיעה גם על קצב פעימות הלב. זאת יודע כל מי שביקר באולם שמחות רועש ונחשף למוסיקה מחרישת אוזניים.


הפסיקה הכירה במטרד הרעש כמזיק וכפוגע בשווי וקבעה כי "
הגיעההעת להכיר בזכות האדם לחיות בסביבה ראוייה " והפסיקה שניתנה בעניין רעש המטוסים בנתב"ג הוא עדות לקידמה משפטית בנושא הרעש והכרה בזכות של כל בעל קניין לחיות בשלווה ובשקט. המודעות הגוברת לצד העיסוק התקשורתי בכך מולידים תביעות ודרישות בלתי מתפשרות מצד בעלי מקרקעין כנגד המזיקים ואלו שמחצירותיהם יוצא הרעש והמטרד.
בגלל הרעש: מפעל אגן כימיקלים ייסגר בלילה

השימוש בדציבל כיחידה למדידת רעש מסמל למעשה את הלחץ הדינאמי של האוויר.

טווחי השמיעה של בני האדם הוא מ- 0 ועד 140 דציבל.

0-35 דציבל = שקט

60 דציבל = הרעש הרגיל לו אנו נחשפים כמעט לאורך כל שעות הערות שלנו

80-90 דציבל =  רעש של רכבת

100-110 דציבל = רעש של צעקה שו של מוסיקה רועשת

130-140 דציבל =  רעש מטוסים

170 דציבל =  רעש של פיצוץ חזק מאד

חשיפה לרמת רעש של 200 דציבל תגרום למוות

כיצד עוצמת הרעש משפיעה על שווי נכס? וכבר אמרנו: תוצר לוואי של רעש כביש הוא זיהום האוויר.


מחקר שנערך על ידי השמאי הממשלתי ואשר פורסם בשנת 2002 קבע כי לעלייה ברמת הרעש יש השפעה על שווי הנכס והיא מורידה את שווי הנכס ככל שהרעש מתגבר.:  "העליה ברעש בדציבל אחד, הנגרמת מתחבורה בכבישים, מקטינה את ערך הדירות בבנייה רוויה בממוצע בכ0.95% "

נבנתה נוסחה אשר משמשת לצרכי קביעת ירידת הערך לפי סעיף 197 וניתן לעשות בה שימוש לצרכי קביעת מקדמי שווי בין דירות החשופות לרעש ולבין דירות שאינן חשופות לרעש.

לענייננו אנו: בהשוואה של דירה החשופה לרעש כביש, זו הנשענת על כביש סואן ראשי אל מול דירה הנמצאת ברחוב שקט יכול להגיע להפרש של 30% אפילו היה המרחק בינהם של מאות מטרים.


מה עושים:

ראשית דבר, סוף מעשה במחשבה תחילה.

בדוק את הנכס טרם ביצוע העסקה. תחנת אוטובוס סמוכה לדירתך תמרר את חייך. רעש מלווה בד"כ בזיהום אוויר.
שכנים רעשנים במיוחד או ילד שמנגן על תופים יכולים למצוא את פתרונן על ידי מומחים אקוסטיים עימם ניתן להתייעץ ולרפד חדר מוסיקה ועל ידי כך להקטין את הרעש.

זיגוג כפול הוא פתרון שכיח המונע חדירת רעש כביש. בנייה ירוקה בהחלט יכולה להקטין השפעות רעש על ידי איטום ובידוד מתאים. צריך להיעזר ביועצי אקוסטיקה להם פתרונות לכל בעייה וסוג של מטרד רעש.


בארץ לא מפותחת אל תשתה מים, בארץ מפותחת אל תנשום את האוויר. מדינה מפותחת מייצרת מטרדים רעש, זיהום אוויר וקרינה. מדינה מתוקנת שולטת בהם מפקחת ומנטרת אותם וכשיש חריגות מענישה.

"ראה מעשי כמה נאים ומשובחים הם וכל מה שבראתי בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת אין מי שיתקן אחריך" - קהלת רבה ז' כח
ברוח זו בואו ניצור סביבה נעימה ובטוחה לנו ולילדינו

 
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לחץ כאן ההצטרפות חינם


לסיכום:  בבסיס שווי נכס עומדות כל התועלות וההנאות ממנו. ככל שרשימת התועלות וההנאות גדולה יותר כך גם שווי הנכס הצד השני של אותה קביעה קובע שככל שרשימת המטרדים ועוצמתם גדלה, קטן שווי הנכס.
 
הנאה מנכס יכולה להיות כלכלית - כספית ( הכנסה  מעסק או מדמי שכירות ), היא יכולה להיות  פיזית ממשית ומוחשית כמו שטח, מעלית, חנייה, מחסן, מרפסת סטנדרט בנייה ועוד.  היא יכולה להיות הנאה ויזואלית תחושתית או שירותית כמו חשיפה לנוף יפה, למספר כיווני אוויר, לסגנון בנייה מיוחד, או לגור בעיר בעלת שירותים מוניציפאליים מתקדמים ושרותי חינוך מיוחדים, כשכל גורמי איכות הסביבה למיניהם, נכללים בקטגורייה זו. היא יכולה להיות גם הנאה פסיכולוגית או מדומה  כמו לגור בשכנות לאישיות רמת דרג או לידוען מוכר ואהוד במיוחד ( "סלב" ) או להבדיל חלילה, נכס בו אירע אסון או טרגדיה.
 
כל אלו משפיעים על מידת ההנאה ועל גמירות הדעת בעסקה ואגב כך גם על הנכונות שלנו לשלם תמורת ההנאות. מידת ההנאות משפיעה על התמורה והתקבול שמוכן פלוני לשלם תמורת כל ההנאות או להבדיל כל המגרעות.

וכדי שלא ניפול בפח רצוי לבצע כמה שיותר בדיקות מקדימות ולבקר באתר כמה שיותר פעמים, בכל שעות היממה.  ועל זה נאמר:   "יגעת ומצאת, תאמין".


וסיפור עם מושר השכל, סיפור הקשור למטרד הרעש:  ( זהו סיפור ששמעתי ואינני יודע אפילו את מקורו )

בחצרו של זקן נאספה חבורת נערים  רעשנית ואלו שיחקו בחצרו בשעת מנוחת הצהריים. הזקן שמאס בעניין ירד אל הנערים ואמר להם: קולותיכם מנעימים את זמני והם מזכירים לי את נערותי. כל יום שתבואו לכן בשעות הצהריים אשלם לכל אחד מכם לירה אחת שכן אם גורמים לי הנאה גדולה.

הנערים התיצבו כחיילים ממושמעים והזקן שילם להם בדיוק כפי שהבטיח. מקץ מספר ירד הזקן לנערים וביקש להקטין את התגמול שכן הוא גמלאי והפרוטה לא מצוייה בכיסו. הנערים המשיכו להתייצב. מקץ מס' ימים נוספים ירד הזקן שוב אל הנערי, והתנצל בפני הנערים כי לא יוכל לשאת עוד בתשלומים בשל חסרון כיס, אך ביקש בכל לשון של בקשה, כי הנערים ימשיכו לפקוד את חצרו ולשחק בקול גדול בשעת הצהריים. הנערים כעסו, עזבו את המקום מייד ומעולם לא שבו לשם עוד.
הרי... הם אינם מוכנים להיות פראיירים....
 

 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
   משרד ראשי - תל אביב והמרכז,  טל': 03-7542873   || מוקד הודעות:  24/7 : 03-7542873     פקס: 03-7622513  :FAX                    
 
סניף חיפה והצפון:  טל:  04-8715370     פקס: 04-8715763  :FAX ||    סניף ירושליים:  02-5660085        ||     סניף באר שבע והדרום:   08-6450007     
 נייד:    052-3728828    : Mobile   ||   דוא"ל משרד:   office@etkin.co.il    ||  דוא"ל חיים: haim@etkin.co.il 

    
 כל הזכויות שמורות לחיים אטקין - שמאות סקרים ומידע    © All Rights Reserved To Haim Etkin - Appraiser      ©   1985 -2020 
למעלה מ- 33 שנות מצויינות בשמאות אמינה, מהימנה, נכונה ומדוייקת

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים